Nakon svađa i izuzetno oštrih riječi na relaciji dugogodišnjih koalicijskih partnera SDA i HDZ-a BiH u petak nije održana sjednica Fiskalnog vijeća Bosne i Hercegovine pa je i dalje mnogo bliže scenarij da ćemo ostati bez 330 milijuna eura od Međunarodnog monetarnog fonda.
Naime, peripetije su najprije nastale oko raspodjele po entitetima (nađen je ipak čini se modalitet 60 posto Federaciji a 40 posto Republici Srpskoj) a nakon toga u zahtjevu HDZ-a BiH da u sve budu uključene i županije na što SDA odgovara kako dogovor o raspodjeli novca od MMF-a postoji već 22 godine i nikada nije mijenjan a podrazumijeva raspodjelu novca između entiteta i Brčko Distrikta.
I tako se i dalje nastavilo s “odapinjanjem otrovnih strelica” među bh. (kvazi)elitama pa su na razum pozivali predstavnici međunarodne zajednice koji se, po tko zna koji put, ponašaju odgovornije prema narodima i žiteljima u BiH od onih koje su isti ti narodi i žitelji birali.
Političari po starom
Sjednica Fiskalnog vijeća BiH u petak nije održana zbog nedostatka kvoruma, a njegovo održavanje zatražili su ministar financija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda i ministrica financija FBiH Jelka Milićević kako bi se raspravljalo o Pismu namjere MMF-u.
– Član 4. Zakona o Fiskalnom vijeću BiH definirano je kako je za održavanje sjednice Fiskalnog vijeća neophodno prisustvo najmanje pet njegovih članova, od čega najmanje po jedan predstavnik konstitutivnih naroda u BiH. S obzirom da sjednici nije prisustvovao nijedan predstavnik iz reda bošnjačkog naroda, Fiskalno vijeće nije održalo sjednicu, potvrđeno je iz Vijeća ministara BiH.
Sam Bevanda izrazio je žaljenje što nije bilo kvoruma za održavanje sjednice navodeći kako “sve upućuje na to da je premijer FBiH u tehničkom mandatu Fadil Novalić ranije pripremio scenarij za propast sjednice Fiskalnog vijeća BiH i da je unaprijed pronašao krivca”.
U ranijoj izjavio je Novalića optužio za politikantstvo i opasne teze. Novalić je pak dan ranije kazao da je za blokade odgovoran isključio HDZ BiH te je sada na njima hoće li potpisati Pismo namjere ili ne.
Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH iz RS-a i predsjednik SNSD-a, izrazio je žaljenje činjenicom da nije održana sjednica. Nada se kako će se ipak naći izlaz iz ove situacije te da BiH neće ostati bez značajnog novca od MMF-a.
Apeli
Johann Sattler, voditelj Delegacije EU u BiH, apelirao je na političare u BiH da se dogovore u vezi sa kreditom od MMF-a u iznosu od 330 milijuna eura.
– Ponuda MMF-a za brzu pomoć BiH da se izbori s ovom neviđenom krizom nalazi se na stolu. Žitelji očekuju da politički lideri naprave potrebne kompromise kako bi iskoristili ovu priliku. Dogovor je danas (čitaj u petak) presudan, kazao je Sattler.
Reagiralo je i Veleposlanstvo SAD-a u BiH podsjećajući da vlast mora donijeti neophodne odluke zbog žitelja i kako je dogovor u petak bio presudan.
Andrew Jewell, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH, još jednom je jasno kazao kako vlasti u BiH moraju što prije postići dogovor oko raspodjele 330 milijuna eura da bi pomoć namijenjena borbi protiv koronavirusa što prije stigla. Ukoliko se to ne dogodi vrlo brzo vrlo je neizvjesno kada bi BiH opet došla na red jer MMF ima zahtjeve čak 90 zemalja koje traže pomoć. Dakle, ukoliko ne pošaljemo Pismo namjere i Izvršni odbor na sjednici koja je planirana za 14. travanj zbog toga ne bude u mogućnosti donijeti odluku naša zemlja bi se mogla naći na začelju liste. Jewell je još jednom apelirao da se vlasti što prije dogovore jer u suprotnom će financijska pomoć biti odgođena.
Izvor: Dnevni list