Da li su federalni telekomi prodani, saznaćemo kada nam se jednog dana zajedničkim saopćenjem obrate federalne vlasti, MMF, razni konsultanti i međunarodna zajednica i kada slavodobitno zajednički uskliknu da je Reformska agenda provedena sto posto, te da su bolne reforme donijele stabilnost finansija koja je plaćena porodičnim srebrom.
Šalu na stranu, ovo nije konačan, ali je mogući scenarij koji u ovom momentu ne saopštavaju ni federalni premijer Fadil Novalić, ni predsjednici HDZ-a BiH Dragan Čović i SDA Bakir Izetbegović, a možda bi mogli, s obzirom na to da su na izvoru informacija i u stalnom kontaktu s predstavnicima MMF-a, EBRD-a i čelnicima Evropske unije koji su prije nekoliko godina od bosanskohercegovačkih političara zatražili da se manu teških političkih tema i prihvate ekonomskih reformi onako kako su (s)lijepo napisane u Reformskoj agendi.
Prodaja državnih udjela u BH Telecomu i HT-u Mostar u zvaničnim federalnim institucijama je top secret tema kada im to pitanje postave mediji.
Na naše pitanje kada će sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) biti potpisan ugovor o početku dubinskog snimanja stanja u ova dva telekoma i koje su njegove karakteristike, iz Ministarstva prometa i komunikacija FBiH, koje je nadležno i za telekome, posavjetovali su nas da odgovore potražimo direktno u Uredu premijera FBiH, jer u Ministarstvu trenutno nisu u mogućnosti dati više odgovora. Iznenađeni tvrdnjom da resorno Ministarstvo ne može bh. javnosti ponuditi odgovore na ovako važna pitanja, obratili smo se EBRD-ovom uredu u Londonu, iz kog nam je odgovoreno da je mandatno pismo o dubinskom snimanju spremno i da su predstavnici EBRD-a s predstavnicima Vlade o ovome već razgovarali, ali detalja još nema.
Iz Ureda premijera, odgovora nije bilo.
Izvor: Dani