Sve češće najave o novoj financijskoj krizu u Europi gotovo svakodnevno dobivaju pokriće u realnom pokazateljima koji su u značajnom padu, a ionako krhka ekonomija Bosne i Hercegovine tu krizu dočekuje s značajnim usporavanjem ekonomije.
Naime, određeni pokazatelji jasno ukazuju kako smo ili u predvorju recesije ili, prema nekima, već u njoj pa je običnog žitelja strah i pomisliti što će tek biti ukoliko EU i naši najveći vanjskotrgovinski partneri (Njemačka, Italija, Hrvatska, Srbija) uđu u isti. Govoreći o konkretnim podacima, BDP Federacije ubrzao je drugom kvartalu ove godine u odnosu na prvi kvartal kada je rast bio 2,6 posto, te iznosio tri posto, ali to je ipak značajno usporavanje nego u istom razdoblju prošle godine kada je rast bio 4,1 posto. Slično kao i kod Federacije, BDP Republika Srpska bilježi ubrzanje u drugom kvartalu na 2,4 posto u odnosu na prvi kvartal kada je rast bio dva posto ali to je slabije nego u istom kvartalu 2018. kada je rast bio 4,1 posto.
BDP
Značajniji realni rast bruto dodane vrijednosti u drugom tromjesečju 2019. u FBiH zabilježen je u trgovini na veliko i na malo, popravku motornih vozila i motocikala, prijevozu i skladištenju, djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane sedam posto; financijskim djelatnostima i djelatnostima osiguranja šest posto; informacijama i komunikacijama 4,9 posto i stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima; administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima 3,5 posto, prenosi indikator.ba. Realni pad bruto dodane vrijednosti zabilježen je u djelatnosti poljoprivrede, šumarstva i ribolova 0,6 posto.
U drugom tromjesečju ove godine bruto dodana vrijednost u RS-u realno je bila veća za šest posto nego u istom razdoblju 2018. u trgovini, popravci motornih vozila i motocikala, prometu i skladištenju, djelatnostima pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, te hotelijerstvu i ugostiteljstvu. U poljoprivredi, šumarstvu i ribolovu bruto dodana vrijednost bila je veća za 5,4 posto, u informacijama i komunikacijama za 4,7 posto, a u financijskim i djelatnostima osiguranja za 4,5 posto. Bruto dodana vrijednost u drugom kvartalu ove godine realno je bila manja za četiri posto nego u istom razdoblju godinu ranije u vađenju ruda i kamena, prerađivačkoj industriji, proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji, te u snabdijevanju vodom, kanalizaciji, upravljanju otpadom i djelatnostima sanacije životne sredine.
Najveći pad u sedam godina
Istovremeno s ovim podacima usporavanja bh. ekonomije, dolaze podaci kako je industrija eurozone u rujnu zabilježila najveći pad u posljednjih sedam godina. U istraživanju kompanije Markit navodi se kako je u eurozoni smanjena i potražnja, a najsnažnije su pogoršani uvjeti poslovanja u Njemačkoj. Indeks menadžera nabavke – PMI u industriji eurozone pao je u septembru za 1,3 boda u odnosu na prethodni mjesec, čime je pao na ukupno 45,7 bodova, najniže od listopada 2012.
– Rujanski PMI signalizira pad industrijske proizvodnje na tromjesečnom nivou za više od jedan posto, što predstavlja ozbiljan teret za bruto domaći proizvod – BDP u trećem tromjesečju, priopćeno je iz kompanije Markit. Pad aktivnosti odražava slabljenje potražnje, kako inozemne, tako i domaće, ukazujući na podatak prema kojem su ukupne nove narudžbe u prošlom mjesecu također zabilježile najveći pad od oktobra 2012.
Izvor: Dnevni list