Mirni protest bit će održan danas u 15 sati ispred Direkcije kompanije, a od čijih napada brane firmu u kojoj rade, sindikalisti nisu željeli govoriti
Sindikat ArcelorMittala Zenica odlučno je stao uz upravu kompanije u borbi za spašavanje oko 2.500 radnih mjesta. Na jučerašnjoj pres-konferenciji kazali su da su napadi na Mittal orkestrirani, te da u menadžmentu razmišljaju čak i o povlačenju iz Zenice i Bosne i Hercegovine. Najavili su za danas mirni protest u 15 sati ispred Direkcije AMZ-a. Na pitanje od koga to brane kompaniju i svoja radna mjesta, Zuhdija Kapetanović, predsjednik Sindikata AMZ-a, odgovorio je od mnogih, odbijajući da govori o konkretnim imenima. Od koga brane kompaniju, izbjegavali su odgovoriti tokom 35 minuta konferencije.
– Prvenstveno, Sindikat je tu da zaštiti prava radnika ArcelorMittala. Znači, nama je u interesu da kompanija radi, da 2.500 ljudi radi. Naravno, bitna je budućnost kompanije. Na pitanje ko nas napada, mogu reći da su to svi oni koji neargumentovano iznose ili govore o tome da ova kompanija truje građane, da ova kompanija ne ugrađuje filtere, da ne ulaže novac u ekologiju. To nije istina. Volio bih da svi ti koji govore takve stvari, dođu u kompaniju, odvešćemo ih na lice mjesta da vide koliko je urađeno, koliko je filtera ugrađeno i koji se trenutno ugrađuju i trebaju biti u funkciji do Nove godine, kazao je Kapetanović, dodavši da je Sindikat iz tih razloga i zabrinut.
Napomenuo je da su pozvali na mirni protest sve radnike AMZ-a, da oni žele dati podršku kompaniji u kojoj rade.
– Dosta je kompanija prestalo raditi. Zadnja takva je Aluminij u Mostaru, gdje je 900 radnika otišlo na biro. Ako neko smatra da ovu kompaniju treba zatvoriti, jesu li to vlasti, je li to država, bujrum, neka kažu šta je alternativa, šta će uraditi sa 2.500 radnika. Ali, mi želimo da radimo, rekao je Kapetanović.
Prvi čovjek Sindikata AMZ-a ne zna šta su motivi onih koji napadaju kompaniju, ali kaže da je vidio grafite po zgradama u Zenici s porukom: “Mittal truje Zeničane”. Zapitao se ko je to napisao, iako oni potiču još iz vremena velikih protesta koje je prije desetak godina organizovao zenički Eko-forum.
– Sindikat se još i prije htio uključiti u zaštitu kompanije i naših radnih mjesta, ali u upravi nisu bili za to. Kampanja protiv ove kompanije je krenula kada je počela priča o izgradnji nove toplane. Očito da je ta kampanja sad još žešća. Možda nekome smeta Toplana. Vjerovatno smeta rudnicima i Elektroprivredi što se za daljinsko grijanje više ne bi koristio ćumur, već koksni i visokopećni plin. Da bi Toplana radila, moraju raditi Koksara i Visoka peć. Sve sada može doći u pitanje. Razmišljaju da li investirati u nešto, negdje gdje mnogi žele da se kompanija ugasi. Zbog toga radnike brine da bi mogli ostati bez radnih mjesta, istakao je Zuhdija Kapetanović.
Među potencijalnim osumnjičenim, vlastima sa svih nivoa, rudnicima u Koncernu Elektroprivrede BiH, kao i samoj upravi EPBiH, jučer nije bio naveden niti jedan medij. Nedavno su iz kompanije u neformalnom razgovoru ustvrdili da se protiv njih vodi medijska kampanja, jer nisu dali novac za određene aktivnosti koje im je predočio direktor jedne medijske kuće. Generalni direktor AMZ-a Biju Nair poslao je protestno pismo pomenutoj medijskoj kući, ali je nije tužio. Niko iz kompanije nije se javno oglašavao ovim povodom niti Sindikat zna od koga brani radna mjesta. Epilog svega je da Nadzorni odbor korporacije u Londonu još nije dao garanciju za kredit EBRD-u namijenjen Toplani Zenica, iako je to parafirano davno, prilikom formiranja preduzeća čiji je AMZ vlasnik u omjeru 50 posto, Grad Zenica 20, a KPA Unicon i FinnFund iz Finske sa po 15 posto. Uz mogućnost da se ne dobije saglasnost, potencijalna prijetnja je i zatvaranje fabrike. U tom slučaju, izgubila bi se radna mjesta, a Zeničani ponovo ostali bez daljinskog grijanja.
Izvor: Oslobođenje