Savez samostalnih sindikata FBiH oštro se protivi Nacrtu izmjena i dopuna Zakona o radu, koji je predložilo Federalno mnistarstvo rada i socijalne politike, a prema kojem bi poslodavcima bila ostavljena mogućnost da za vrijeme vanrednog stanja radnike upute na tzv. čekanje od tri mjeseca, ali i da im smanje plaću. Stoga pozivaju Vladu da prijedlog povuče iz procedure.
Izrabljivanje
Kako tvrde u Savezu samostalnih sindikata, prema Nacrtu izmjena i dopuna Zakona o radu, poslodavac tijekom stanja prirodne i druge nesreće može uputiti radnika na čekanje posla u razdoblju najdulje od tri mjeseca. Sindikat predložene mjere odbacuje te smatra ponižavanjem i izrabljivanjem radnika.
“Predloženim izmjenama, namjerno ili nenamjerno, radnik ni u jednoj odredbi nije prikazan kao netko koga treba zaštititi. Predloženi zakon o izmjenama i dopunama Zakona o radu de facto zakonski definira radnika kao roba u vrijeme elementarne nepogode”, kaže Selvedin Šatorović, predsjednik SSS BiH, te ukazuje da, u tom slučaju, poslodavac ima slobodu samovoljno isplaćivati plaću kada i koliko to hoće, ima pravo primorati radnike na korištenje godišnjeg odmora ili na čekanje posla, te ih nakon tri mjeseca otpusti. Takvim Zakonom bi, kako se procjenjuje, broj otpuštenih radnika uveliko porastao.
“Kompletan tekst Zakona ostavlja poslodavcu mogućnost da sve radi po slobodnoj volji – skraćuje radno vrijeme i da radniku, u vrijeme kada je radno vrijeme skraćeno, isplaćuje 75% najniže plaće u FBiH, što je, po ovom prijedlogu, 305 KM”, dodaje Šatorović.
Bude li u parlamentarnoj proceduri usvojen ovaj zakon, sindikalci ukazuju da će doći u situaciju da odredbe Zakona o radu osporavaju na Ustavnom sudu FBiH.
Poslodavci: Nema govora o zloporabi s naše strane
Poslodavci, pak, kažu da je pri usvajanju i sada važećeg Zakona o radu bilo nesuglasica sa Sindikatom i neopravdanih optužbi, jer se je broj uposlenih povećao te je znatno poboljšan odnos poslodavaca i radnika.
“Nema govora da se radi o zloporabi od strane poslodavaca. Zajednički, i poslodavci i radnici i, vjerojatno, Vlada, radimo na tome da sačuvamo radna mjesta a ne da se daje otkaze, kao proteklih dana kad smo imali veći broj otkaza. Ovakvim zakonom možemo sriječiti da ne dolazi do većeg broja otkaza”, komentira član UO Udruženja poslodavaca FBiH Suad Ećo. Iz Vlade FBiH kažu da su ponudili socijalnim partnerima da sami definiraju sporazum koji bi Vlada potpisala. Budući nije postignut dogovor, Vlada FBiH je, kako je obrazloženo, morala adekvatno reagirati.
Novalić: Mijenjamo Zakon o radu da se može raditi i od kuće i u manjim grupama
Premijer FBiH Fadil Novalić je, odgovarajući na novinarska pitanja tijekom posjeta Goraždu, komentirao i oštre reakcije sindikata u svezi izmjene Zakona o radu. “Ovdje se radi trobrigadno, zbog samoizolacije i ovakvog sustava, a to je protivno važećem Zakonu o radu, dakle dužina rada je izvan zakona. Mi pravimo set zakona koji će važiti i sada i za buduće vrijeme, kad god proglasimo stanje nesreće, da se može raditi od kuće, duže i da se može raditi u manjim grupama i da manje grupe mogu raditi znatno duže vremena“, pojasnio je Novalić ocijenivši da su u pitanju pozitivne promjene koje Vlada sprema i za buduće vrijeme, iako ne bi voljeli da dođe do takvih situacija.
“Kad smo govorili o izmjenama Zakona o radu, jedna od glavnih pretpostavki zašto ih mijenjamo je da u nekom sadašnjem i budućem vremenu možemo bez problema smanjivati plaće kako bismo svi zajedno podnijeli teret, što sadašnji Zakon o radu to ne dopušta. Posljednji put kad smo imali krizu, imali smo negativna iskustva: plaće su smanjen, ali nisu bile u granicama zakona i onda su uslijedile tužbe. Ja sam zatekao milijardu tužbi koje smo morali platiti. Ovaj put nećemo dozvoliti da to bude tako“, poručio je Novalić.
Izvor: Dnevni list